Menisküs Yırtıkları

ileProf. Dr. Şeref AKTAŞ

Menisküs Yırtıkları

Menisküs Yırtıkları

Meniskus yırtıkları, Genç hastalarda meniskus ve bağ yaralanmaları sıklıkla sportif aktivite sırasındaki ani burkulma ve zorlanmalar ile olurken, orta yaşı takiben basit burkulmalar, dönmeler ile bu yapılarda yaralanmaları görebiliriz.

Meniskus yırtıkları ve bağ yaralanmalarında tedavi cerrahi midir?
Meniskus yırtıklarının tedavisinde hemen her yaş grubunda artroskopik cerrahi uygulanırken bağ yaralanmalarında hastanın yaşı ve aktivite düzeyi tedavinin cerrahi olup olmayacağını belirler. Cerrahi yapılmayan olgulara fizik tedavi uygulanır.

Menisküs yırtıklarının artroskopik cerrahi tedavisi nasıl yapılmaktadır?
Menisküs yırtıklarının hemen hemen tümünün tedavisi artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır. Diz artroskopisi, 0.5 cm.lik 2 adet giriş deliğinden diz eklemi içine ilerletilen biri ince boru şeklinde kamera diğeri de cerrahi işlemde kullanılacak alet yardımı ile yapılmaktadır. Menisküs yırtıklarının tedavisinde yırtığın menisküs içindeki yeri önem
arz etmektedir. Menisküsün dış kenarında %10-15 lik kesim bizim kırmızı bölge olarak adlandırdığımız kanlanan ve iyileşme potensiyeli olan bölgedir. Bu bölgede ki belli büyüklüğe kadar yırtıklar dikilerek tedavi edilebilmektedir. Bu dikiş işlemide günümüzde tamamen artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır.

Beyaz kısım dediğimiz meniskusun iç kısmındaki kanlanma olmayan avaskuler bölgedeki yırtıklar ise hem hastanın şikayetlerine son verme hemde menisküs yırtığına bağlı dizde gelişebilecek sinovit, kıkırdak hasarı gibi problemleri önlemek için menisküsün yırtık kesiminin çıkarılması ile tedavi edilmektedir. Burada geçiş zonu dediğimiz kırmızı bölge – beyaz bölge arasındaki meniskus kısmı yırtıklarının tedavisi farklılık gösterir. Ortopedi uzmanı iyileşmeme olasılığını olduğundan bahsederek bu bölgedeki küçük yırtıkları da genç hastalarda dikerek tedavi edebilir.

Diz Artroskopisi sonrası hastanede kalış gerekli midir?
Menisküs yırtığında yırtık kesimi çıkarılan hastalarımız, hastaneden aynı gün çıkmakta yada en fazla 1 gece hastanede kalmaktadırlar. Hastalar ameliyat sonrası 2. saatte ayağa kalmakta ve yürümektedirler. Yurt dışından yada uzak şehirlerden gelen hastalarımız ameliyatın ertesi günü uçak yolculuğu yapabilmektedirler. Sıklıkla bir hafta istirahat sonrasında işlerine dönmektedirler.

Prof. Dr. Şeref Aktaş, İstanbul Şişli Fulya’da ki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof. Dr. Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

Yazar hakkında

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ administrator

Diz Cerrahisinde Uzman Profesör Ortopedi Doktoru Şeref Aktaş diz sorunlarını kapalı ameliyat olan Diz Artroskopi ameliyatları ile güncel ve teknolojik methodlarla hastalarının tedavisini en konforlu bir şekilde yapmaktadır.

Bir cevap yazın