Ön Çapraz Bağ Rüptürü (Kopması)

ileProf. Dr. Şeref AKTAŞ

Ön Çapraz Bağ Rüptürü (Kopması)

Ön Çapraz Bağ Rüptürü (Kopması)

Ön Çapraz Bağ kopması, sıklıkla sportif aktivite sırasında ani dönmesi veya dizde aşırı dönme ile düşme ile görülür.

Diz önçapraz bağ yaralanmalarında nasıl tedavi uygulanır?
Diz ön çapraz bağ yaralanmaları da günümüzde artroskopik cerrahi ile başarı ile tedavi edilir. Ön çapraz bağ kopması yüklenilen dizde rotasyon kuvvetinin olması ile görülür. Ön çapraz bağ yırtıklarından sonra dizde aşırı şişlik ve ağrı görülür. Tanı fizik muayene ve MR ile konulur. Ön çapraz bağ yırtıklarında bağın tamirindeki en önemli unsur, yırtılmış bağın dikilmemesi yerine yeni bağ yapılmasıdır.

Bu nedenle de işleme artroskopik ön çapraz bağ rekonstruksiyonu işlemi denilir. Ön çarpa bağ kopması, genç, aktif sportif hastalarda mutlaka artroskopik cerrahi ile tedavi edilir. Bu şekilde hastada ileride olacak boşalma hissi, stabilite kaybı ve bunların sonucunda dizde gelişebilecek kıkırdak meniskus yırtıkları ile diz eklemi kireçlenmesinin önlenmesi amaçlanır. 45-50 yaş üstü hastaların aktivite düzeyi azaldığı için artroskopik ön çapraz bağ tamiri yerine fizik tedavi uygulaması
bu yaş grubunda tercih edilir.

Artroskopik ön çapraz bağ onarımı nasıl yapılır?
Artroskopik ön çapraz bağ operasyonunda ilk işlem artroskopik cerrahi ile kopmuş ön çapraz bağın kalıntılarının temizlenmesi işlemi yapılır. Ön çapraz bağ ekonstruksiyonunda, 1- kadavradan alınan kemik-tendon-kemik bağ kompleksini içeren diz önü dokulardan oluşan allogreft yada hastanın kendi diz önünden açık cerrahi ile alınan kemik-tendon-kemik bağ kompleksini içeren otogreft , 2- Hastanın diz arkası kaslarından alınan hamstring tendonlarından oluşan otogreft kullanılır. Bizim kullanığımız yöntem hastanın kendi hamstring tendonlarını kullanımıdır. Ön çapraz bağ rekonstruksiyonunda kullanılacak bağlar temin edildikten sonra artroskopik olarak dizin alt ve üst kısmında kemiklerde tüneller açılır ve bağ bu tünellerden geçirilip özel vida ve implantlarla kemiğe
arzulanan gerginlikte tespit edilir.

Artroskopik ön çapraz bağ rekonstruksiyonu sonrası ne zaman işe dönerim?
Artroskopik bağ onarımı sonrası hasta 2-3 ün hastanede kalır ve 2. Günden itibaren fizik tedavi başlanır? Hastalar 3 hafta süre ile dizlerini düz tutacak bir dizlik kullanırlar ve bu dizlik ile masa başı işi yapan hastalar 10-15 gün arası işlerine dönebilirler.

Artroskopik ön çapraz bağ onarımı sonrası tüm sporları ne zaman yaparım?
Artroskopik ön çapraz bağ tamiri sonrası fizik tedavi eşliğinde kontrollü spora 4.ayda başlanır. Tüm aktif sporlara dönş yapılacak spor ve kişisel faktörler bağlı olarak 6-9 ayı almaktadır.

Prof. Dr. Şeref Aktaş, İstanbul Şişli Fulya’da ki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof. Dr. Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

Yazar hakkında

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ administrator

Diz Cerrahisinde Uzman Profesör Ortopedi Doktoru Şeref Aktaş diz sorunlarını kapalı ameliyat olan Diz Artroskopi ameliyatları ile güncel ve teknolojik methodlarla hastalarının tedavisini en konforlu bir şekilde yapmaktadır.

Bir cevap yazın